DOBRE PRAKTYKI W PHP, UDOWODNIJ ŻE TO JĘZYK DLA ARTYSTÓW !

Home / GETCLEANBLOG / DOBRE PRAKTYKI W PHP, UDOWODNIJ ŻE TO JĘZYK DLA ARTYSTÓW !

programista-artysta

Słowem wstępu

Dziś publikujemy nasz pierwszy wpis. Dziękujemy z góry czytelnikowi za poświęcony czas. Doceniamy to, że nie znając naszej marki zaufał nam, mówiąc “sprawdzam” podczas odwiedzin na naszej stronie.  Prosimy traktować nasze publikacje jako temat to dyskusji ale również ważnej dla nas krytyki. Poza technicznymi kwestiami, jakimi zajmujemy się na co dzień będziemy poruszać również tematy miękkie oraz biznesowe. Życzymy przyjemnej lektury.

Dobre praktyki to dobry projekt

Poniżej propozycja kilku najważniejszych w naszej ocenie działań zapewniających lepszą jakość kodu.
Przypuszcza się, że w zależności od doświadczenia zespołu zależy w jakim stopniu wykorzystują dobroci naszej technologii a w szczególności języka PHP. Wierzymy w to, że lista będzie aktualizowana z uwagi na wysoko rozwiniętą społeczność stojącą za językiem, który uplasował się na 6. miejscu w rankingu języków wg TIOBE.

 1. Zarządzaj zależnościami w projekcie.
  Każdy projekt ma swoja specyfikę i potrzebuje dobrego zarządzania bibliotekami. Znamy dwa sprawdzone narzędzia do zarządzania zależnościami:
  Composer – oprogramowanie, które pomaga pobrać i utrzymać w ramach projektu wersje zewnętrznych bibliotek tzw. vendorów w jednym miejscu. Korzysta on z zaledwie jednego pliku composer.json,  który musi modyfikować programista w celu pobrana odpowiednich źródeł do projektu. Composer to kawał przydatnego narzędzia jakie powinien znać każdy PHP-owiec.
  PEAR – zarządza zależnościami ale w przeciwieństwie do wyżej wymienionego Composera instaluje i utrzymuje biblioteki w obrębie całej instalacji PHP.
 2.  

 3. Nie pisz od zera- korzystaj z dóbr naszej społeczności
 4. Bardzo często programista ma za zadanie przekształcić rozwiazanie problemu biznesowego na rozwiazanie w kodzie.
  Bez względu na staż pracy powinien najpierw przejrzeć publiczne źródła w poszukiwaniu odpowiedniej biblioteki czy chociażby klasy, a w szczególnych przypadkach funkcji, które można mądrze wykorzystać w swoim projekcie.
  Przykładów jest niezliczona ilość, podamy w uproszczeniu pierwszy, jaki przychodzi nam do głowy.

  Klient X chciałby, aby użytkownik jego systemu po zakupie danego produktu/usługi mógł bez logowania się i szukania swoich zamówień na liście miał łatwy dostęp na podstawie kodu kreskowego.
  Z naszego punktu widzenia oprogramowanie realizujące takie założenie musiałoby składać się z:
  – listy zamówień
  – kont użytkowników
  – mechanizmu do generowania i odczytywania kodów kreskowych

  Przyjmijmy, że sklep bazuje na jednym z popularnych frameworków MVC, na przykład Symfony.
  Napisanie 3 powyższych modułów zajęło by pewnie kilka godzin, w przypadku mniej doświadczonych osób oczywiście dłużej. Klient czeka, chce na dziś, a my jako rzemieślnicy przystępujemy do pracy i produkujemy kod. Ten scenariusz jest optymistyczny, po drodze okaże się że hasło może mieć 10 znaków, że lista ma zawierać sortowanie, kody kreskowe powinny być odczytywane również jako zdjęcie. Można by wymieniać w nieskończoność. Roboczogodziny rosną a nie od dziś wiadomo, że praca specjalisty jest droga.

  Tutaj z pomocą przychodzą nam gotowe biblioteki. Już po wpisaniu odpowiednich fraz otrzymujemy kilka ciekawych rozwiązań, które można odsiać i wybrać najkorzystniejsze.

  Sonata Admin– jeden z najczęściej używanych “bundli” służy, co prawda do administracji danych. My jednak potrafimy wykrzesać z niego wszystko czego może oczekiwać po liście zamówień nasz klient. Można łatwo rozszerzyć istniejący kod ale na 99% zamówień nie będzie takiej potrzeby.

  FOS User– perełka wśród pakietów do zarządzania użytkownikami. Szybka, łatwa a obsłudze- miliony pobrań. Bierzemy!

  Pozostała nam do wykonania obsługa kodów. Barcode-Bundle wygląda dobrze. Brakuje nam już tylko odczytywania kodu. ZBAR zbiera dobre opinie i zdecydowanie pasuje do naszej aplikacji.

  W uproszczonej historii pewnego zamówienia cała magia polega na integracji tych modułów w naszym sklepie i wypracowaniu efektu jaki zadowoli klienta. Nic prostszego! Bądź artystą, nie programistą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *